Przejdź do treści

Forsycja zwisła – Forsythia suspensa (Thunb.) Vahl

lato
lato

Forsycja zwisła (Forsythia suspensa (Thunb.) Vahl); oliwkowate (Oleaceae Hoffmanns. & Link)

Występowanie: jest gatunkiem pochodzącym z Azji (dokładniej z Chin); nie występuje jednak w stanie dzikim, znana jest jedynie jako uprawiana roślina ozdobna.

Siedlisko: nie ma wymagań co do gleby, rośnie dobrze niemal na każdej, ale na żyznej rozwija się szybciej i bujniej kwitnie; preferuje stanowiska słoneczne; wrażliwa na mrozy, często przemarza, pewniejsza w uprawie tylko na ciepłych stanowiskach w zachodniej Polsce.

Opis: przyjmuje postać krzewu dorastającego do wysokości 3 m, dosyć szeroko rozgałęzionego. Jego długie, wiotkie, wygięte ku dołowi gałązki są puste w środku. Liście są pojedyncze lub trójlistkowe, umieszczone na długopędach (wyglądają, jak gdyby 3 liście wyrastały na jednym ogonku – w rzeczywistości stanowią one jeden organ). Liście mają kształt jajowaty, a ich brzeg jest ząbkowany. Osiągają długość od 3 do 10 cm i są dosyć rzadko ułożone; wyrastają dopiero po tym, jak roślina przekwitnie. Gatunek zakwita wczesną wiosną. Jego kwiaty mają żółty kolor i lejkowaty kształt; posiadają 4 płatki korony, zrośnięte u podstawy. Kwiaty osiągają długość do 3 cm, są owadopylne i obupłciowe. Wyrastają w skupiskach po 2 lub 3. Owocem forsycji zwisłej jest brodawkowata torebka, czyli niewielki mieszkowaty organ do 15 mm długości.

Inne cechy i zastosowania: uprawiana jest w parkach i przydomowych ogrodach, zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Kwitnie mniej obficie niż inne gatunki forsycji i ma mniejsze kwiaty. Kwitnące gałązki wykorzystywane są na kwiat cięty. Co 3–4 lata po przekwitnięciu należy silnie przerzedzić krzew, gdyż na starszych pędach kwitnie słabo.

Czy wiedziałeś, że …

  • … można przyśpieszyć kwitnienie forsycji? Jeżeli zetniemy pędy na początku grudnia, umieścimy w wodzie, w chłodnym pomieszczeniu, to mogą one zakwitnąć nawet na Boże Narodzenie (jeżeli w odpowiednim momencie po rozwinięciu pąków, przeniesiemy je do pomieszczenia o wyższej temperaturze powietrza).
  • … forsycja zwisła nie zawsze kwitnie rok rocznie? Mimo tego, że forsycja jest odporna na mróz, to w miejscach szczególnie narażonych na niską temperaturę, może dochodzić do przemarzania pąków.
  • … forsycja zwisła występuje tylko w dwóch odmianach botanicznych? W odmianie fortunei (Lindl.) tylko stare pędy wyginają się w dół, młode są wyprostowane, natomiast w odmianie sieboldii (Zab.) wszystkie pędy odginają się w dół.
  • … po skrzyżowaniu forsycji zwisłej z f. zieloną ( virdissima Lindl.) uzyskano f. pośrednią (F. ×intermedia Zabel)? Ta ostatnia jest znacznie częściej uprawiana w przydomowych ogrodach.

 

Opracowano na podstawie:

  1. Szafer, S Kulczyński, B. Pawłowski, 1986. Rośliny Polskie. Warszawa: PWN.
  2. Bugała, 1991. Drzewa i krzewy. Warszawa: PWRiL.
  3. Mayer, H.-W. Schwegler, 2007. Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”.
Przejdź do mapy
Flaga Polski, Godło Polski, Logo Ministerstwa Edukacji i Nauki, napis: Projekt dofinansowany przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków z budżetu państwa w ramach programu Studenckie koła naukowe tworzą innowacje