Przejdź do treści

Kwiczoł (Turdus pilaris)

Kwiczoł (<i>Turdus pilaris</i>)

Kwiczoł (Turdus pilaris)

Ptak z rodziny drozdowatych.

Kwiczoł jest większy od kosa i charakterystycznie ubarwiony. Ma czarny ogon; głowę, kuper i dolną część pleców jasnoszare; skrzydła z wierzchu i górną część pleców brązowe, a gardło pierś i spód ciała i skrzydeł jasne. Na piersi ma widoczny, kreskowany, rdzawy nalot.

Zamieszkuje północną i środkowo-wschodnią Europę na wschód od Renu i północ od Alp oraz Azję do środkowej Syberii.

W Polsce pospolicie lęgowy, licznie występuje na wschodzie, szczególnie w obszarach sadowniczych. Uwija gwiazda na drzewach, często na topolach. Unika zwartych drzewostanów oraz gór, preferuje krajobraz rolniczy oraz rozproszonej zabudowy wiejskiej. Jest gatunkiem zimnolubnym.

Ptaki te tworzą stada, szczególnie zimą i podczas przelotów. W grupie żerują na drzewach owocowych, takich jak jabłoń lub jarzębina.

Czy wiedziałeś, że …

  • kwiczoł został wykorzystany w utworze Stefana Żeromskiego pt. Róża?
  • był uważany w kuchni staropolskiej za delikates, piekło się go bez patroszenia, przez jagody jałowca i jarzębinę znajdującą się w jego żołądku. Dlatego tez polowano na niego głównie zimą, gdy żywił się owocami. Teraz ten ptak znajduje się pod całkowitą ochroną?

Bibliografia:

Marchowski D. Ptaki Polski 2022. Wydawnictwo SBM

Marchowski D. Atlas Ptaków 2022. Wydawnictwo SBM

Kuczyński L., Chylarecki P. 2012. Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość siedliskowa, trendy. GIOŚ, Warszawa

Przejdź do mapy
Flaga Polski, Godło Polski, Logo Ministerstwa Edukacji i Nauki, napis: Projekt dofinansowany przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków z budżetu państwa w ramach programu Studenckie koła naukowe tworzą innowacje