Lipa kaukaska- Tilia × euchlora K. Koch
Występowanie: naturalnie występuje w południowo-zachodniej Rosji.
Siedlisko: preferuje stanowiska słoneczne, ale nie ma dużych wymagań glebowych, dobrze znosi cięcie. Polecana jest do nasadzeń miejskich, wzdłuż ulic, do parków, ale także do ogrodów przydomowych.
Opis: drzewo, dorasta do 30–35 m wysokości; wolno rosnące, o stożkowej koronie. Blaszka liściowa ma kształt od owalnego do niemal okrągłego. Mierzy 4–8 cm długości oraz 5–8 cm szerokości, jest ząbkowana na brzegu, ma nasadę od sercowatej do rozwartej i spiczasty wierzchołek. Ogonek liściowy jest owłosiony i ma 50 mm długości. Kwiaty zebrane są po 3–10 w wierzchotkach, wyrastających z kątów podsadek (liści podkwiatostanowych), o długości 8–12 cm. Mają działki kielicha o lancetowatym kształcie i dorastające do 5–6 mm długości oraz odwrotnie jajowate płatki osiągające do 6–7 mm długości. Obficie kwitnie, jej kwiaty są miododajne i pachnące. Owocem lipy są omszone orzeszki, zaopatrzone w skrzydełko.
Inne cechy i zastosowania: bardzo często obsadza się nią aleje, ponieważ jest odporna na choroby i ataki owadów. Mszyce, które przysparzają lipom wiele problemów, zupełnie nie interesują się lipą kaukaską. Lipy bardzo chętnie odwiedza motyl – nastrosz lipowiec (Mimas tiliae L.), a jego gąsienice żerują na liściach lip.
Opracowano na podstawie:
S.Ja. Sokolov, 1958. Djerjevja i kustarniki. ZSSR. T. 4 p. 669-697.
N.N. Tzvelev, 1996. Flora Europae Orientalis. T. 9 p. 227-230.
Zare, T., Amini, M. Assadi, 2012. A review of the genus Tilia L. (Tiliaceae) in Iran, new records and new species. Iranian Journal of Botany, 18: 175–190.