Forsycja pośrednia (pas) – Forsythia × intermedia Zabel
Forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia Zabel); oliwkowate (Oleaceae Hoffmanns. & Link)
Występowanie: forsycja pośrednia będąca mieszańcem forsycji zwisłej (Forsythia suspensa (Thunb.) Vahl.) i zielonej (F. virdissima Lindl.), pochodzi z Chin. Powszechnie sadzona w parkach, ogrodach i obiektach zieleni miejskiej, ale występują także formy zdziczałe na całym świecie z wyjątkiem strefy równikowej i okołobiegunowej.
Siedlisko: ze względu na płytki system korzeniowy jest wrażliwa na braki wody w podłożu. Wymaga stanowiska słonecznego. W polskich warunkach jest całkowicie mrozoodporna.
Opis: jest to dość gęsty krzew, dorastający do 3 metrów wysokości. W naszych warunkach klimatycznych, krzew ten osiąga wiek ok. 50–60 lat. Młode pędy są wzniesione, o oliwkowo-żółtym kolorze; pędy starsze są często zwisające. Liście ciemnozielone, jajowato-podługowate, przeważnie pojedyncze, czasami tylko 3–listkowe. Górna część liścia jest piłkowana, dolna zazwyczaj całobrzega. Kwiaty na pędach 2–3-letnich, od jasnożółtych po ciemnożółte, mogą wyrastać po 2–3 w pęczkach; korona zrosłopłatkowa, 4-krotna. Roślina kwitnie wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści, ponieważ posiada osobne pąki kwiatowe i liściowe. Owocem jest tu torebka.
Inne cechy i zastosowania: Forsycja pośrednia doskonale nadaje się na żywopłoty, gdyż doskonale znosi przycinanie. Jest również gatunkiem miododajnym oraz leczniczym. Surowcem zielarskim są kwiaty, zawierające w składzie flawonoidy, antocyjany i saponiny. Jest rośliną dekoracyjną, uprawianą w celach ozdobnych. W wyniku hodowli powstało kilkanaście odmian różniących się odcieniem kwiatów, kształtem i kolorem liści oraz pokrojem
Czy wiedziałeś, że…
- … pierwsze mieszańce forsycji pośredniej powstały samoistnie? Odkrył je Hermann Zabel (niemiecki botanik) w 1878 r., w ogrodzie botanicznym w „Getyndze” (Niemcy).
- … łacińska nazwa Forsythia upamiętnia szkockiego ogrodnika królewskiego i botanika Williama Forsytha.
- … kwiaty forsycji można uzyskać na Boże Narodzenie? W tym celu na początku grudnia należy ściąć gałązkę krzewu, umieścić ją w wodzie, w chłodnym miejscu. Gdy pąki nabrzmieją można ją przenieść do ciepłego pomieszczenia, a wówczas kwiaty zakwitną.
- … kwiaty forsycji są jadalne? Można je jeść na surowo (w sałatce, na kanapce lub żuć jak gumę) lub sporządzić z nich herbatę.
- … kwiaty mają również właściwości lecznicze? Zawierają bardzo dużo rutyny – flawonoidu, który wzmacnia naczynia krwionośne, a także kwercetynę, antocyjany i saponiny – związki te zapobiegają procesom starzenia organizmu, wzmacniają mechanizmy obronne i ograniczają stany zapalne.
Opracowano na podstawie:
- Szafer, S Kulczyński, B. Pawłowski, 1986. Rośliny Polskie. Warszawa: PWN.
- Bugała, 1991. Drzewa i krzewy. Warszawa: PWRiL.
- Mynett, M. Tomżyńska, 1999. Krzewy i drzewa ozdobne. Warszawa: Oficyna Wyd. MULTICO.
- Mayer, H.-W. Schwegler, 2016. Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”.