Muchówki (Diptera)
Muchówki Diptera
Różnorodność organizmów żyjących w glebie nie jest mniejsza niż różnorodność świata na jej powierzchni. W glebach żyje ponad jedna czwarta wszystkich ziemskich gatunków. Organizmy zamieszkujące glebę to tak zwany edafon. Ich łączna biomasa w obszarze leśnym przewyższa znacznie łączną biomasę ptaków i ssaków w tej samej okolicy. Nic więc dziwnego, że bezkręgowce, które opisujemy poniżej mają ogromny wpływ na funkcjonowanie pozostałych organizmów w środowisku, w tym również człowieka.
Muchówki to bezkręgowce, które niekoniecznie kojarzą się z glebą. Jednak larwy tych owadów to w większości organizmy glebowe. Postaci dorosłe charakteryzują się występowaniem jednej pary błoniastych skrzydeł, podczas gdy druga para skrzydeł uległa uwstecznieniu i występuje w postaci tzw. przezmianek.
Larwy muchówek żyjące w glebie mogą być drapieżnikami, pasożytami, fitofagami lub saprofagami (odżywiają się martwymi szczątkami organicznymi). Udział tego rzędu owadów jest więc bardzo istotny w procesie rozdrabniania i przetwarzania materii organicznej w glebie.
Dla przykładu larwa Koziułki warzywnej zjada w ciągu doby 10-15 mg suchej masy ściółki dębowej, a więc kilka gramów w ciągu życia. W 1 m² występuje w drzewostanach liściastych kilkaset osobników tej muchówki, a więc wynika stąd, że w ciągu roku rozkładane jest około 1 kg ściółki, tylko przez same larwy tego gatunku. Można więc sobie wyobrazić, jak wielką rolę spełniają te prawie niewidoczne dla człowieka drobne stworzenia w krążeniu materii i przepływie energii w ekosystemach.