Przejdź do treści

Dereń świdwa – Cornus sanguinea L.

lato
lato

Dereń świdwa (Cornus sanguinea L.); dereniowate (Cornaceae Bercht. & J. Presl)

Występowanie: naturalnie rośnie we wschodniej części Europy, północno-wschodnich Chinach, na Syberii i w Korei.

Siedlisko: dereń jest wytrzymały na mrozy i mało wymagający w stosunku do gleby. Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, nawet podmokłych, torfiastych (łąkowych), jednocześnie jest wytrzymały na suszę i mróz. Znosi zanieczyszczenie powietrza i dobrze rośnie w miastach oraz w okręgach przemysłowych. Preferuje pełne oświetlenie i wówczas najefektowniej się przebarwia.

Opis: jest to krzew 2–3 m wysokości o charakterystycznych czerwonych pędach. Jego liście są ciemnozielone, jajowate lub jajowato-eliptyczne. o 4–8 cm długości; spodem sino-zielone – nerwów bocznych zwykle 6 par. Kwitnie na przełomie maja/czerwca, aż do jesieni, wytwarzając kwiatostany typu baldachogrono, w których zebrane są białe lub żółtawe, drobne, obupłciowe kwiaty. Owoce to pestkowce; dojrzewają od sierpnia, przyjmują zabarwienie białe, sinobiałe lub niebieskawe.

Inne cechy i zastosowania: dereń znalazł zastosowanie jako roślina ozdobna. Bardzo dobrze znosi cięcie, dzięki czemu ładnie i szybko zagęszcza się, wytwarzając nowe pokładające się pędy. Walory ozdobne zawdzięcza czerwonym pędom, które są dobrze widoczne w okresie bezlistnym. Im bardziej krzew jest nasłoneczniony, tym intensywniejsze zabarwienie owych pędów. Sadzony pojedynczo lub w grupach, zarówno w przydomowych ogródkach, jak i parkach, czy na osiedlach. Stanowi również element dekoracyjny bukietów i innych aranżacji kwiatowych. W uprawie występuje wiele odmian derenia, różniących się głównie zabarwieniem liści.

 

Czy wiedziałeś, że…

  • … pędy krzewu są koloru czerwonego? Kolor ten jest tym intensywniejszy, im krzew ma bardziej słoneczne stanowisko.
  • … przycinanie pędów derenia jest koniecznie? Pozwala utrzymać odpowiedni kształt rośliny. Tego rodzaju zabieg wykonuje się wczesną wiosną, przycinając krzew 10–20 cm nad ziemią.
  • … gałązki derenia wykorzystywane są do tworzenia bukietów i innych kompozycji kwiatowych? Swoje walory zawdzięcza przede wszystkim czerwonym pędom.
  • … inne odmiany mogą posiadać różnobarwne kolory liści? Na przykład popularna odmiana ‘Aurea’ posiada liście żółtawe, a ‘Cream Cracker’ liście z kremową obwódką.
  • … istnieje możliwość uprawy doniczkowej derenia? Należy jednak umieścić sadzonkę w odpowiednio dużej doniczce, o prawidłowym drenażu wody.

Opracowano na podstawie:

  1. Szafer, S Kulczyński, B. Pawłowski, 1986. Rośliny Polskie. Warszawa: PWN.
  2. Bugała, 1991. Drzewa i krzewy. Warszawa: PWRiL.
  3. Mynett, M. Tomżyńska, 1999. Krzewy i drzewa ozdobne. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd.
Przejdź do mapy
Flaga Polski, Godło Polski, Logo Ministerstwa Edukacji i Nauki, napis: Projekt dofinansowany przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków z budżetu państwa w ramach programu Studenckie koła naukowe tworzą innowacje