Przejdź do treści

Gołąb miejski (Columbia livia f. urbana)

Gołąb miejski (<i>Columbia livia f. urbana</i>)

Gołąb miejski (Columbia livia f. urbana)

Gatunek zaliczany do rodziny gołębiowatych.

Ma szare ubarwienie z widocznymi ciemnymi pasami na skrzydłach. Jest bardzo podobny do siniaka, od którego można go odróżnić przez ubarwienie (u gołębia występuje wyraźna, biała plama na dole pleców, którą dobrze widać podczas lotu oraz wcześniej wspomniane czarne pasy skrzydłowe).

Jest to powszechnie znany ptak, który występuje licznie w centrach miast. Tu gatunek rozmnaża się i zdobywa pokarm, choć badania wykazały również, że może on żerować poza granicami miasta.

Przodkiem gołębia miejskiego jest gołąb skalny, występujący dziko w Europie południowej, wybierający jako swoje siedliska skały i urwiska nad brzegami morskimi. Pokrewieństwo z gołębiem skalnym może być przyczyną wyboru siedlisk przez gołębia miejskiego, który bardzo często wybiera wysokie punkty (takie, jak wieżowce, dachy kamienic i innych budynków).

Głównym składnikiem diety gołębi są odpady z śmietników oraz pożywienie otrzymywane od ludzi.

W Polsce problem przegęszczenia populacji gołębia miejskiego występuje w wielu

dużych miastach i coraz częściej władze tych miast szukają rozwiązań i metod zredukowania

liczebności ptaków. Główną przyczyną nadmiernego zagęszczenia tych populacji jest nadmierne karmienie ptaków, co jest szkodliwe dla samych gołębi, ponieważ w takich okolicznościach

pisklęta cierpią z powodu chorób i nadmiernego rozwoju pasożytów.

Czy wiedziałeś, że…

  • gołębie domowe, które różnią się od gołębi miejskich ubarwieniem, po utworzeniu dzikich populacji, po kilku pokoleniach wracają do ubarwienia gołębi miejskich?

  • gołębie miejskie, licznie zasiedlające Kraków, mają swoją legendę, według której są to rycerze króla Henryka IV Probusa zaklęci przez czarownicę?

  • ludzie dokarmiają gołębie głównie dlatego, że uważają to za świetny sposób pozbycia się niepotrzebnych resztek pokarmu (32%), a najczęściej podawanym pokarmem jest pieczywo (49%) ?

Bibliografia:

Marchowski D. Ptaki Polski 2022. wydawnictwo SBM

Marchowski D. Atlas Ptaków 2022. wydawnictwo SBM

Hetmański T., Misiec K. 2008. Wyniki badań ankietowych struktury i ludności dokarmiającej gołębie miejskie Columbia livia w miastach Pomorza. W: Indykiewicz P., Jerzak L., Barczak T. (red.). Fauna miast. Ochronić różnorodność biotyczną w miastach. SAR „Pomorze”, Bydgoszcz 2008, s.: 629–634

Przejdź do mapy
Flaga Polski, Godło Polski, Logo Ministerstwa Edukacji i Nauki, napis: Projekt dofinansowany przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków z budżetu państwa w ramach programu Studenckie koła naukowe tworzą innowacje