Kawka (Corvus monedula)
Kawka (Corvus monedula)
Kawka to gatunek ptaka zaliczany do rodziny krukowatych.
Ma czarne upierzenie, w zależności od podgatunku mniej bądź bardziej szare policzki oraz krótki, ale masywny dziób. Wielkość ciała wynosi 33-37 cm, a rozpiętość skrzydeł między 65-73 cm. Masa ciała wynosi około 200 g.
Gatunek głównie występuje w zachodniej Palearktyce, Azji Środkowej i Afryce Północnej. Zasiedla całą Europę z wyjątkiem regionów najchłodniejszych. W Polsce jest gatunkiem średnio licznym, nierównomiernie rozłożonym. Najwyższe zagęszczenie jest w dużych miastach, zwłaszcza południowej Polski.
Kawka wybiera miejsca o dużym urozmaiceniu pokrycia terenu. Można ją spotkać w niewielkich lasach na terenach komunalnych (parki, cmentarze). Preferuje klimat kontynentalny (wysokie temperatury, chłodne i śnieżne zimy, ciepłe lata).
Jest wszystkożerna, zjada głównie drobne owady, ich larwy bądź drobne gryzonie.
Gniazda kawek budowane są z gałązek, suchych patyków, a skład warstwy wewnętrznej najczęściej składa się z łyka, traw, suchych liści, mchu.
W Polsce kawka zimuje na terenie całego kraju, głównie w niewielkich stadach. Liczebność kawek szacuje się na ok. 240 tysięcy par lęgowych. Od lat 90 ubiegłego wieku obserwuje się stały spadek liczebności ale populacja jest stabilna.
Czy wiedziałeś, że…
-
Naturalnymi miejscami budowania gniazd kawek są dziuple drzew, w parkach miejskich i wiejskich?
-
Przyczyną spadku liczebności gatunku jest rozbudowa dużych miast, ze względu na niszczenie lęgów i utratę miejsc lęgowych poprzez usuwanie starych drzew, zamykanie dziupli, odnawianie elewacji oraz zatykanie kominów, strychów?
-
Kawka należy do gatunku synantropijnego, czyli przystosowała się do życia w zmienionym środowisku przez człowieka?
Bibliografia:
Kuczyński L., Chylarecki P. 2012. Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość siedliskowa, trendy. GIOŚ, Warszawa
Jerzak L., Kavanagh B.P., Tryjanowski P. (red.). 2005. Ptaki krukowate Polski. Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań
Przejdź do mapy