Przejdź do treści

Mrówkowate (Formicidae)

Mrówkowate (<i>Formicidae</i>)
Mrówka

Mrówkowate Formicidae

Różnorodność organizmów żyjących w glebie nie jest mniejsza niż różnorodność świata na jej powierzchni. W glebach żyje ponad jedna czwarta wszystkich ziemskich gatunków. Organizmy zamieszkujące glebę to tak zwany edafon. Ich łączna biomasa w obszarze leśnym przewyższa znacznie łączną biomasę ptaków i ssaków w tej samej okolicy. Nic więc dziwnego, że bezkręgowce, które opisujemy poniżej mają ogromny wpływ na funkcjonowanie pozostałych organizmów w środowisku, w tym również człowieka. 

Rodzina mrówkowatych to jedna z najliczniejszych rodzin reprezentujących rząd błonkówek. Mrówki to niezwykle pożyteczne owady zaliczane do makrofauny glebowej. Tworzą wysoko zorganizowane społeczeństwa polimorficzne złożone ze zróżnicowanych pod względem wyglądu zewnętrznego i pełnionych funkcji osobników. W zorganizowanej społeczności mrówek występuje królowa, bezskrzydłe robotnice i zwykle uskrzydlone samce (czasem nazywane trutniami). Do rozrodu zawsze przystępuje jedna samica, która jest królową. Pozostałe – robotnice – są odpowiedzialne za budowanie wspaniale skonstruowanych, złożonych gniazd – niejednokrotnie o kilkumetrowej średnicy, a także za dostarczanie do gniazda pokarmu i opiekę nad mrówczymi larwami zwanymi czerwiami.

Mrówki mogą być roślinożerne lub wszystkożerne, choć zwykle są drapieżnikami regulującymi liczebność szkodliwych z gospodarczego punktu widzenia owadów roślinożernych. Należy oddać robotnicom szacunek, gdyż pokaźny kopiec widoczny na powierzchni ziemi to tylko fragment mrowiska, którego większa część znajduje się pod ziemią, a może nawet sięgać do 4 metrów w głąb gleby. Liczba mrówek zamieszkujących jedno mrowisko może dochodzić nawet do kilku tysięcy.

Mrówkowate pozytywnie wpływają na stan gleby – mieszają, spulchniają i napowietrzają ją. Mrówki odpowiadają także za szybki rozkład materii organicznej pochodzenia zwierzęcego. Warto wspomnieć, że niektóre mrówki są znane z niezwykłej symbiozy z przedstawicielami pluskwiaków  równoskrzydłych mszycami. Hodują one stada mszyc, które wydzielają słodką spadź, będącą kolejną alternatywą pokarmową dla mrówek.

Przejdź do mapy
Flaga Polski, Godło Polski, Logo Ministerstwa Edukacji i Nauki, napis: Projekt dofinansowany przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków z budżetu państwa w ramach programu Studenckie koła naukowe tworzą innowacje