Sroka zwyczajna (Pica pica)
Sroka zwyczajna (Pica pica)
Ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym (srokatym) upierzeniu. W locie szybko bije skrzydłami, lecz leci stosunkowo powoli. Długość ciała to 43 cm, rozpiętość skrzydeł – 57 cm, skrzydło złożone mierzy 18 do 20 cm, ogon ma 24,5 cm, a waga jest w granicach 155 do 242 g.
Występuje niemal w całej Palearktyce oraz w zachodniej części Ameryki Północnej. Preferuje klimat kontynentalny o wysokich amplitudach temperatur i niskich temperaturach zimowych. W Europie gnieździ się na całym kontynencie, najczęściej obok człowieka. Jest to gatunek politypowy, a status taksonomiczny wielu populacji jest przedmiotem dyskusji.
W Polsce jest liczna, najwyższy zagęszczenia osiąga w regionach o wysokim zaludnieniu i gęstej zabudowie. Unika regionów o wysokiej lesistości i niskim zaludnieniu.
Żywi się owadami, dżdżownicami, nasionami. Niszczy wiele gniazd innych ptaków, wybierając jaja i pisklęta nawet ze skrzynek lęgowych.
Gniazdo buduje wysoko na drzewie lub nisko w gęstym, kolczastym krzewie. W środku wylepione jest gliną i wysłane źdźbłami.
Sroka nie odlatuje na zimę z naszego kraju.
Liczebność krajowej populacji szacuje się na około 350 000 par lęgowych, a trend liczebności ulega wahaniom.
Czy wiesz że…
- sroka wydaje różnorodne okrzyki szak, szak, szakerak?
- gdy buduje gniazdo w krzewie to ma on kształt kuli z otworem wylotowym z boku, gdyż z górnej strony przykryta jest chrustem?
- składa 6 do siedmiu jaj które są jasno zielonkawego lub brązowego koloru z brązowymi plamkami?
- liczne występowanie sroki w miastach Polski zjawiskiem stosunkowo nowym, datującym się od połowy wieku XX?
- gatunek ten ma dużą tolerancję ekologiczną w związku z czym nie przewiduje się zmian w jego zasiedleniu?
Bibliografia:
Kuczyński L., Chylarecki P. 2012. Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość siedliskowa, trendy. GIOŚ, Warszawa
Sokołowski J. 1988. Atlas Ptaki Polski. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne
Przejdź do mapy