Przejdź do treści

Wrona siwa (Corvus cornix)

Wrona siwa (<i>Corvus cornix</i>)

Wrona siwa (Corvus cornix)

Wrona siwa to gatunek ptaka z rodziny krukowatych. Ma czarne upierzenie oprócz grzbietu, piersi i brzucha, które są popielate. Długość całego ciała wynosi ok. 44 cm, rozpiętość skrzydeł to 95 cm, a skrzydło złożone ma 31 – 34 cm. Ogon liczy ok. 18,5 cm długości, a waga to w przybliżeniu 500 g.

Wrona występuje w całej Europie. W Polsce jest gatunkiem średnio licznym. Można ją spotkać na brzegach lasów i pośród pól oraz w dolinach rzecznych, a największe zagęszczenie osiąga w północno-wschodniej Polsce.

Jest gatunkiem ostrożnym, ale do ludzi przyzwyczajonym przez co możemy też spotkać ją w zbiorowiskach ludzkich.

Ptak ten jest wszystkożerny. W jego diecie znajdują się drobne ssaki, jaja, pisklęta, owady, nasiona, odpadki, a nawet padlina.

Gniazdo z gałązek buduje pojedynczo na drzewach i wyścieła je korzonkami, źdźbłami i sierścią.

Wielkość populacji Polskiej to 64 tysiące osobników, które na jesień odlatują na zachód. Ogólnie nastąpił umiarkowany wzrost populacji tych ptaków, jednak nie dotyczy to Polski, gdzie liczebność wrony zmniejsza się w średnim tempie ok. 30% \10 lat.

Czy wiedziałeś, że…

  • charakterystyczny głos ptaka ,,kra, kra, kra” jest wydawany właśnie przez wronę siwą?

  • spadek liczebności wrony w jej typowych siedliskach jest związany z intensyfikacją rolnictwa prowadzącą do zmian w strukturze krajobrazu rolniczego?

  • gniazdo buduje najczęściej w koronie sosny. Natomiast w mieście gnieździ się najczęściej w parkach, na budynkach czy żurawiach budowlanych?

  • optymalna dla niej ilość drzew w siedlisku to 5%?

  • osobniki, które u nas zimują, pochodzą z terenów położonych dalej na wschód?

Bibliografia:

Kuczyński L., Chylarecki P. 2012. Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość siedliskowa, trendy. GIOŚ, Warszawa

Sokołowski J. 1988. Atlas Ptaki Polski. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne

Przejdź do mapy
Flaga Polski, Godło Polski, Logo Ministerstwa Edukacji i Nauki, napis: Projekt dofinansowany przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków z budżetu państwa w ramach programu Studenckie koła naukowe tworzą innowacje