O projekcie
Głównym celem projektu „Interaktywna Biosfera” jest stworzenie multimedialnego zielnika oraz udostępnienie go w przestrzeni publicznej za pomocą strony internetowej.
W zielniku scharakteryzowane zostały gatunki drzew, krzewów oraz roślin zielnych, dla których siedliskiem jest teren zielony, sąsiadujący z budynkiem głównym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, przy ulicy Podchorążych 2. Charakterystyka gatunków zawiera informacje na temat ich potrzeb życiowych, znaczenia dla ekosystemu oraz ich współzależności z innymi organizmami. Charakterystyka roślin zestawionych w zielniku została wzbogacona o zdjęcia, które będą aktualizowane przez cały czas trwania projektu, ponieważ zależy nam również na przybliżeniu odbiorcom zielnika zagadnień związanych ze zmianami w wyglądzie roślin, w zależności od pory roku oraz związanych z nią specyficznych warunków atmosferycznych. Cykl przeobrażenia szaty roślinnej będzie więc ukazany przy pomocy zdjęć wykonanych w każdej porze roku. Oprócz roślin w zielniku zaprezentowane zostały również organizmy zwierzęce, powiązane relacjami ekologicznymi z badanymi roślinami. W ten sposób do zielnika wprowadzono zagadnienia związane z oddziaływaniami międzygatunkowymi, które ułatwią zrozumienie wzajemnych zależności występujących pomiędzy organizmami należącymi do różnych gatunków. Rodzaje tych oddziaływań zilustrowano za pomocą zdjęć i grafik.
W sąsiedztwie wybranych gatunków drzew zostaną zamieszczone tabliczki – metryczki charakteryzujące dany gatunek, na których dodatkowo zostanie zamieszony kod QR odnoszący do multimedialnego zielnika.
Zależy nam na tym, aby w zielniku zaprezentować niewielką część otaczającego nas świata jako nierozerwalną całość miejskiego ekosystemu. Nie da się mówić o drzewie, nie wspominając o grzybach żyjących w jego korzeniach, o owadach zamieszkujących jego pień czy o ptakach budujących gniazda w jego koronie. Szczególnie ważne jest dla nas podkreślenie ogromnego znaczenia obszaru zielonego na terenie tak silnie zurbanizowanym, jak miasto Kraków. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że teren zielony o stosunkowo niewielkiej powierzchni jest jednorodny i nieskomplikowany. Celem naszego projektu jest przedstawienie bogactwa natury, które w sobie kryje. Tereny zielone znajdujące się pośród budynków i ulic miast – choć niewielkie powierzchniowo – są oazą dla licznych gatunków roślin i zwierząt, zaspokajając jednocześnie potrzebę człowieka do obcowania z naturą.