Przejdź do treści

Elementy interaktywnej biosfery od A do Z

  • Bez czarny – Sambucus nigra L.

    Czy wiedziałeś że… podgatunki bzu różnią się między sobą ubarwieniem, kształtem liści, a nawet zapachem? Za odurzający zapach tej rośliny odpowiadają olejki eteryczne.

  • Brzoza brodawkowata – Betula pendula Roth

    … drzewa te wydzielają substancje bakteriobójcze – fitoncydy? Dzięki nim strefa wokół drzew jest wolna od bakterii.

  • Chrząszcze (Coleoptera)

    ... łączna biomasa organizmów zamieszkujących glebę w obszarze leśnym przewyższa znacznie łączną biomasę ptaków i ssaków w tej samej okolicy?

  • Dereń świdwa – Cornus sanguinea L.

    Czy wiedziałeś że... pędy krzewu są koloru czerwonego? Kolor ten jest tym intensywniejszy, im krzew ma bardziej słoneczne stanowisko.

  • Dżdżownice (Lumbricidae)

    Czy wiedziałeś, że ... dżdżownice spulchniają glebę poprzez tworzenie w niej licznych korytarzy?

  • Forsycja pośrednia (pas) – Forsythia × intermedia Zabel

    Czy wiedziałeś że… łacińska nazwa Forsythia upamiętnia szkockiego ogrodnika królewskiego i botanika Williama Forsytha. … kwiaty forsycji można uzyskać na Boże Narodzenie? W tym celu na początku grudnia należy ściąć gałązkę krzewu, umieścić ją w wodzie, w chłodnym miejscu. Gdy pąki nabrzmieją można ją przenieść do ciepłego pomieszczenia, a wówczas kwiaty zakwitną.

  • Forsycja zwisła – Forsythia suspensa (Thunb.) Vahl

    Czy wiesz że… forsycja zwisła nie zawsze kwitnie rok rocznie? Mimo tego, że forsycja jest odporna na mróz, to w miejscach szczególnie narażonych na niską temperaturę, może dochodzić do przemarzania pąków.

  • Gawron (Corvus frugilegus)

    Czy wiedziałeś że… Gawrony nauczyły się, że zrzut na twardą jezdnie lub chodnik może rozłupać twardą skorupę. W dużych miastach widuje się te ptaki umieszczające orzechy przy torach tramwajowych. Przejeżdżający pojazd rozłupuje skorupę, a ptak może bez problemu dobrać się do pożywnej zawartości.

  • Gołąb miejski (Columbia livia f. urbana)

    Czy wiedziałeś, że… gołębie miejskie, licznie zasiedlające Kraków, mają swoją legendę, według której są to rycerze króla Henryka IV Probusa zaklęci przez czarownicę?

Flaga Polski, Godło Polski, Logo Ministerstwa Edukacji i Nauki, napis: Projekt dofinansowany przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków z budżetu państwa w ramach programu Studenckie koła naukowe tworzą innowacje