Czy wiedziałeś że… dojrzałe owoce Bzu czarnego nie są trujące? Choć innych części rośliny nie należy spożywać, to dojrzałe owoce z powodzeniem nadadzą się choćby na przetwory.
… inne określenia tego gatunku to: brzoza gruczołowata, brzezina i brzoza biała, brzoza zwisła?
... łączna biomasa organizmów zamieszkujących glebę w obszarze leśnym przewyższa znacznie łączną biomasę ptaków i ssaków w tej samej okolicy?
Czy wiedziałeś że... istnieje możliwość uprawy doniczkowej derenia? Należy jednak umieścić sadzonkę w odpowiednio dużej doniczce, o prawidłowym drenażu wody.
Czy wiedziałeś, że ... dżdżownice oddychają przez skórę, a gdy jest ona zbyt mokra, oddychanie jest ograniczone i dlatego wychodzą one na powierzchnię gleby po deszczu żeby poczekać aż ona wyschnie?
Czy wiedziałeś że… kwiaty forsycji są jadalne? Można je jeść na surowo (w sałatce, na kanapce lub żuć jak gumę) lub sporządzić z nich herbatę.
Czy wiesz że… forsycja zwisła występuje tylko w dwóch odmianach botanicznych? W odmianie fortunei (Lindl.) tylko stare pędy wyginają się w dół, młode są wyprostowane, natomiast w odmianie sieboldii (Zab.) wszystkie pędy odginają się w dół.
Czy wiedziałeś że… Gawrony nauczyły się, że zrzut na twardą jezdnie lub chodnik może rozłupać twardą skorupę. W dużych miastach widuje się te ptaki umieszczające orzechy przy torach tramwajowych. Przejeżdżający pojazd rozłupuje skorupę, a ptak może bez problemu dobrać się do pożywnej zawartości.
Czy wiedziałeś, że… gołębie miejskie, licznie zasiedlające Kraków, mają swoją legendę, według której są to rycerze króla Henryka IV Probusa zaklęci przez czarownicę?